Serie A: Juventus învinge AS Roma

Juventus Torino a „distrus” AS Roma cu 4 – 1. Andrea Pirlo, Arturo Vidal, Alessandro Matri şi Sebastian Giovinco au înscris pentru Juve, în timp ce pentru romani a marcat Pablo Osvaldo.

Pirlo a deschis scorul în minutul 11 dintr-o lovitură liberă, apoi „bătrîna doamnă” a obţinut un penalti, care a fost transformat de Vidal în minutul 16. 3 minute mai tîrziu Arturo Vidal pasează pasează perfect pentru A. Matri, care reuşeşte să înscrie golul de 3 – 0.  În minutul 69 fundaşul juventin îl faultează pe Mattia Destro în careu, arbitrul dictînd penalti, care este transformat de Osvaldo, dar totuşi Juventus a fost cea care a închis scorul, în urma unui pas a lui Andrea Barzagli pentru Giovinco, care l-a executat pe Stekelenburg. Juventus a avut 20 de şuturi, dintre care doar 8 în cadrul porţii, în timp ce Roma a şutat de 3 ori pe poartă din 12 încercări. Echipa torineză obţine astfel 16 puncte, menţinîndu-se pe primul loc în Italia, AS Roma este pe 8 cu tot atîtea puncte.